Çocuğunuza Kitap Tavsiyesi - KELEBEK


Oğlum Egemenle birlikte bugün pikniğe gittik.  Havaların ısınmasıyla kendimizi yeşile ve güneşe bırakalım dedik.  Kuşlar, böcekler, kelebekler derken en çok dikkatimizi her biri birbirinden farklı olan kelebekler çekti.  Gidip uzuuun uzun onları izledik. Hatta ‘’evimizde besleyebilir miyiz?’’ diye düşündü Egemen.  Eğlenceli günümüz bitip eve geldik.  Akşam her zamanki alışkanlığımız olan kitap okuma vaktimiz geldiğinde kitaplığımızın yanına geçtik ve “ anne bugün gördüğümüz kelebekleri okuyalım” dedi bana oğlum.

Kelebek adlı kitabımızı aldık elimize ve okumaya başladık. Rengarenk, çeşit çeşit aç tırtıllar bütün gün yaprakları yiyerek büyümeye çalışıyor. Tırtılların renklerini ve şekillerini birlikte tekrar ediyoruz, tırtıllar yaprakları yiyor dediğimde oğlum yaprak yeme sesleri çıkartıp hikayede bana eşlik etmeye başlıyor :) 


 
‘’Bir gün tırtıl yemeyi bırakıyor, belki de doydu. Bir yaprağın altına kıvrılıp derin bir uykuya dalıyor’’ kısmında Egemen bana doğru sokuluyor ve ben onu kollarımla sarıyorum, benim minik tırtılım da uyumaya başlıyor. Bu bizim en çok hoşumuza giden bölüm J sonra aniden kollarımın arasında kımıldayıp kabuktan çıkmaya çalışıyor.  Kabuktan çıktığında minik oğlum bir kelebeğe dönüşüyor. Tırtıl olarak uyuyan oğlum kelebek olarak uyanıyor ve rengarenk kanatları ile uçuyor, çiçekten çiçeğe konuyor, her çiçekte tatlı balözü emiyor. 


 


Kitabın son bölümünde kelebeğin minik yumurtalarını bıraktığı bölüme geliyoruz. Bu kısımda da yumurtaları tek tek sayıyoruz. Kitabın sonunda ‘’yumurtadan çıkan aç tırtılların yaprak yediğini, sonrasının ne olacağını tahmin edebiliyor musunuz? Sorusuna, Egemen hayalindeki tırtılı ve kelebeği anlatarak cevap veriyor.Yaz aylarında eğlenerek okuyacağınız bir kitap, üstelik dışarıya çıktığınızda çocuklarınızın kelebeklere olan ilgisi  artıyor.

Okuyan : Necla ve Egemen
Yazan : Necla
Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Kelebek   (3+)
Yazar : Anna Milbourne
Resimleyen : Cathy Shimmen
Çeviren : Özlem  Özbal

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çocuklarımıza Duygularını İfade Etmeyi Öğretelim

Çocuğunuza kitap tavsiyesi - Deniz Kıyısında